Dotazy
Neregistrovaní uživatelé mají možnost procházet zodpovězené dotazy, ale nemohou sami dotazy posílat.
Pokud chcete posílat vlastní dotazy, musíte se registrovat, případně se přihlásit.
16/11 2011 Nefinanční dar
Občan daroval materiál v hodnotě 54 tis.Kč na rekonstrukci místní komunikace (hodnota uvedena v darovací smlouvě). Město zaplatí práci ve výši 174 tis. Kč. Jak zaúčtovat, aby TZ bylo včetně darovaného materiálu? Děkuji.
Problém, když je část majetku darovaná a část pořízená, jsme diskutovali v širším okruhu v srpnu 2011 a shodli jsme se, že nejvíce odpovídá skutečnosti ocenění částí majetku jako u RPC a příčíst k celkové ceně pořízení (diskuze IS, ZN, Ing. Bartoš, zástupce MF).
042 / 401 - ocenění materiálu, ostatní 042/321
16/11 2011 majetek a vzdání se odměny zastupitele
Dobrý den, při kategorizaci majetku jsme zjistili, že máme v majetku obce ČOV, která není zkolaudována a stojí na cizím pozemku. Nevím, zda mám nechat na účtě 021 nebo raději přeúčtovat na účel 042. Ještě bych měla jeden problém, nevím jak řešit neuvolněného zastupitele, který nechce vyplácet měsíční odměnu schválenou zastupitelstvem. Nyní jsme na jeho žádost toto museli zapsat do zápisu zastupitelstva. Nevím, jestli je možné ostatním členům odměnu vyplácet a jen u něj mít 0,- Kč a jak je to potom s přihlášením u ZP. Myslím že by měl být stále přihlášen. Děkuji mnohokrát za odpověď.
Stavbu můžete vlastnit, i když je na cizím pozemku. Ohledně kolaudace - když stavba není zkolaudovaná, tak není provozuschopná a neměla by být na stavbách. Horší je, když stavbu již užíváte, zde je rozpor mezi dvěma předpisy - stavba v užívání by se již odpisovat měla. Jestli ji užíváte a není zkolaudovaná jen kvůli nedořešení užívání pozemku, tak se mi jako správnější jeví ji na 021 ponechat a odpisování zahájit.
Doplnění:
Poptávala jsem se u právníků, prý je možné se vzdát odměny za práci. Pak by nebyla potřeba sepsání darovací smlouvy, ale na základě prohlášení zastupitele, že svoji činnost vykonává dobrovolně a vzdává se práva na odměnu o závazku z odměny vůbec neúčtovat, tedy nedávat do mezd a ani nepřihlašovat na ZP.
Původní odpověď:
Ten druhý dotaz- já to opravdu nevím. Snažím se doporučovat sepsání darovací smlouvy a provádět zápočet pohledávky se závazkem (viz odpověď na stránkách na podobný dotaz). Když nad tím dumám, tak si myslím, že je asi právně možné se vzdát odměny a provádět práci zastupitele jako dobrovolnickou, pak by se asi nemuselo danit. Prosím zkuste vznést dotaz na MV, oni odpovídají docela dobře (nebo přes SMO), ohledně právního postupu, když někdo nechce odměnu za práci. Možná by bylo dobré toto již jednou vyřešit, objevuje se to docela často. Není to účetní záležitost, nevím již kudy jinudy do tohoto problému - umím jen ten zápočet.
16/11 2011 Odpisy majetku
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na níže uvedenou problematiku. Naše obec má v evidenci majetku níže uvedené stavby pod názvem TVRD - technická vybavenost rodinných domů následovně: TVRD el. přípojka NN 12.564,- Kč rok pořízení 1981 TVRD staveb. práce 61.102,- - " - 1989 TVRD u kul.domu 188.935,- - " - 1990 TVRD 2x4 byt.jedn. 632.036,- 1991 TVRD rozvod NN 8.834,- 1993 TVRD za MNV 15.900,- 1995 Uvedený majetek bych zařadila jako "ostatní inženýrské stavby 24.20.89/VI. Protože se jedná o vybudování inž. sítí souvisejících s výstavbou domů v obci, bylo by možné uvedené stavby uvést jako jeden celek s datem pořízení poslední evidované stavby v roce 1995 a odepisovat jeden celek, nebo je vhodnější dodržet původní zařazení? Obdobně je vedeno v majetku např. veřejné osvětlení a rozšíření veř. osvětlení, obecní vodovod a zvlášť vodovodní přípojky.
Kategorizace - ano, asi není jiná volba. Nelíbí se mi název majetku: "stavební práce", to je práce, to není žádný majetek - mělo by se zjistit o jakou TVRD se jedná. Jinak bych nechala rozdělené, majetek je v ostatních případech identifikovatelný. Není jediný důvod ke slučování.
Veřejné osvětlení a rozšíření veřejného osvětlení - zase, buď jako 2 stavby, každou řádně identifikovat, nebo pokud se jednalo o TZ původního VO, tak sloučit. Moc se mi nezdá jako řádně identifikové VO u obcí - když mají jako jednu stavbu, ale obec má třeba 5 a více ulic, lepší je identifikovat dle ulic nebo částí obce, u malé obce to však možné je.
Oddělená evidence vodovodního řadu a přípojek je zcela v pořádku, přípojka je samostatnou stavbou (vodní zákon).
16/11 2011 transfer + inventura
Dobrý den, moc prosím o odpovědi. 1) V listopadu nám přišlo rozhodnutí o poskytnutí dotace od MMR na neinv. akci - obnova drobných památek ve výši 171 000,- Kč pod UZ 17027. V UniCredit Bank si musíme zřídit účet . Do poloviny prosince máme uhradit všechny faktury v min. výši 244 403,- Kč. ( 70% státních peněz a 30% vlastní zdroje). Podle informací co mám, letos vše proinvestujeme. Do 30.9.2012 musíme předložit dokumentaci k závěrečnému vyhodnocení akce. Ve smlouvě není uvedeno, že se jedná o zálohu. Nemám na podrozvahových účtech . Můžu zaúčtovat 346 MD / 672 D 171 000,- Kč, při přijetí dotace ( v prosinci ) 231 MD / 346 D 171 000,- Kč? Nebo 388 MD / 672 D, přijetí 231 MD / 346 D a v roce 2012 346 MD / 388 D ? 2) Máme budovy ,kde byly v minulosti provedeny přístavby a mají jedno číslo popisné. Vždy se jedná o jiný účel využití – např. škola + obecní úřad pod jedním číslem popisným a dvěma invent. čísly nebo hospoda + sál kulturního domu pod jedním číslem popisným a dvěma invent. čísly. Můžeme to inventurovat a odepisovat ve stávajícím stavu? Nebo to musíme dát pod jedno invent. číslo? A pokud ano, jaké kategorizační číslo tomu musíme dát? Děkuji za odpověď
Dooručuji si zvolit jeden orj nebo org k dotačnímu titulu a uvádět jej i u SU nákladů, závazků , záloh, podrozvahy...
V listopadu musíte zaúčtovat rozhodnutí do podrozvahy ve výši max. částky dotace dle rozhodnutí: 943 + org MD / 999 D. K 31.12. 2011 musíte účtovat na dohadu (nevadí, že ve smlouvě není nic o záloze, každou dotaci přijatou před vypořádáním na zálohu účtujeme, ale Vy neuvádíte, že dotaci dostanete - nejedná se náhodou o čerpací účet - že vám faktury z tohoto účtu zároveň proplatí?)
Dohada 388 + org MD /672 +org D ve výši uznatelných nákladů roku 2011 x podíl dotace (x 0,7)
Předpis dotace na 346 bude až k datu vypořádání, tj. k 30.9. - 346+org MD / 388+ org D +/- 672+org, kdyby vznikl nějaký rozdíl. V případě přijetí části dotace před vypořádáním (viz níže) zde zúčtujete zálohu: 374+org MD / 346 + org D. Při přijetí zálohy zároveň odúčtovat z podrozvahy 999/943+org, zbytek při vypořádání (k datu, kdy dáváte do rozvahy pohledávku 346.)
Pokud se jedná o čerpací účet, tak při úhradě faktury z účtu (321+org/231+ RS + UZ+org) zaúčtujete zároveň 231 4116 +UZ+org MD / 374+org D.
2) Nikde není dána povinnost, že jedno č. popisné musí mít jedno inventární číslo, nechala bych, tak jak máte, ničemu toto nevadí.
16/11 2011 Odpisy
Dobrý den, před 5-ti lety jsme vybudovali vzdělávací a ubytovací centrum, na které jsme obdrželi investiční dotaci z EU (jednalo se čiště o investiční akci). Jedná se o vybudované nové prostory vč.vybavení. Jde mi o to vybavení. Pořídilo se zařízení a vybavení učebny a dále vybavení pokojů. Do majetku jsme zařadili soubor přístrojů pod jedním i.č. (PC,promítačky,kopírky) za 520 000,- Kč a soubor vybavení rovněž pod jedním i.č. (lůžka, nábytek, tabule, trezor, ...) cca za 900 000,- Kč. Z důvodu přehledné inventarizace máme pomocné seznamy, kde je vše rozepsáno, aby komise věděla,co má kontrolovat. Když se něco vyřadí, snižuji hodnotu. Jak nyní nastavit odpisy a dooprávkování, když je tu několik různých druhů majetku v celkové hodnotě?
Nedá se na tento dotaz odpovědět jinak, než že zvolíte kategorizaci souboru dle druhu majetku s nejvyšším oceněním, nebo dle převažujícího druhu majetku. Doporučuji volit kancelářské stroje (28.23.23. ÚOS II) a nábytek (31.09.13 - ÚOS IV).
16/11 2011 Neinvestiční transfer - Junák
Poskytli jsme neivnestiční transfer Junáku ve výši 30.000,- Kč. Zaúčtovala jsem: 572 390 / 378 100 378 100/ 231 010 3419/5229 Prosím o zprávu, zda je toto účtování dobře a zaslání toho, jak zaúčtovat, když mi ve stejném roce 20.000,- Kč vrátili jako nepoužité prostředky. Předem moc děkuji.
No z uvedeného vyplývá, že se jednalo o transfer k vyúčtování, tedy jste měla účtovat jako zálohu - 373/231 a až při vyúčtování: 572/378 a 378/373 ve výši 10 tis. Kč. Tím by zůstala pohledávka na 373 20 tis. Kč a ta by se zrušila vratkou transferu. Teď bych zaúčtovala jako opravu - 572 minus MD / 231 3419 52229 minus D ve výši 20 tis. Kč. Doplnění - Junáci jsou většinou občanským sdružením, správná položka asi měla být 5222.
16/11 2011 Rozdílová inventura
Dobrý den, prosím o konzultaci ve věci rozdílové inventury a zpracování dodatečných inventurních soupisů. Jsme DSO Vodovody a kanalizace, inventury infrastrukturního majetku nám zajišťuje dodavatelsky Vodárenská a.s., fyzickou inventarizaci hmotného majetku zpracovává k datu 31.10.2011. Dle vyhlášky 270/2010 Sb. je povinna zpracovat k datu 31.12.2011 rozdílovou inventuru a vystavit dodatečné inventurní soupisy. Není mi však jasné, zda rozdílová inventura hmotného majetku za měsíce 11.-12./2011 musí být fyzická nebo pouze dokladová (v měsíci 12. budou zařazeny ukončené investiční akce na účty 021,022). Z vyhlášky to nezjistím, v §6 odst.6 je uvedeno, že s fyzickou inventurou souvisí i dodatečné inventurní soupisy, ovšem v zákoně o účetnictví v § 30 v bodě 4 je zmíněna dokladová inventura ( alespoň jsem to tak pochopila). Děkuji.
Rozdílová invnetura hovoří o přírůstcích a úbytcích, z čeho nepřímo vyplývá, že se jedná již jen o dokladovou inventuru. Z hlediska i logiky - inventuru děláme jen jednou za rok, a máme možnost u fyzické inv. hmotného ji udělat v září až v lednu n.r. Tedy není povinnost dvojí fyzické inventury. Plně souhlasím s Vaším názorem, že v případě dodatečných soupisů se jedná již jen o inventuru dokladovou. (I když musím upřímně sdělit, že např. když dělám ověření závěrky a v mezidobí jsou dodávky např. vybavení, že požaduji vidět odsouhlasení dodacích listů přebírajícím, zda něco nebylo reklamováno apod.). Ale je to spíš pro ujištění vykázání jen majetku, který skutečně účetní jednotka užívá.
16/11 2011 ČOV, rybníky, kapličky, seníky
Dobrý den, potřebovali bychom poradit 1) se zařazením ČOV. ČOV byla dokončena a byl zahájen její zkušební provoz (ve zkušebním provozu bude 1 rok). Nejasnost spočívá v tom, že na ČOV stále ještě probíhá technický dozor investora, který ještě bude fakturován - část do konce roku a část po novém roce. Tedy nám vzniknou ještě náklady, které potřebujeme dostat do pořizovací hodnoty. Jak máme postupovat? Když teď zařadíme v hodnotě, která byla doposud fakturována, budeme moci pak navýšit hodnotu ČOV, až dojdou ostatní faktury za TDI (TDI nemá povahu technického zhodnocení, takže nevíme, z jakého titulu bychom pak o zbývající cenu za TDI mohli pořizovací hodnotu ČOV navýšit?) Výši nákladů na TDI známe (vycházíme z uzavřené smlouvy). Můžeme v tomto případě využít dohadného účtu? Jak přesně postupovat? 2) Rybníky evidované na účtu 021 – budou se také odpisovat? Pokud ano, jak dlouho a podle čeho určit stáří rybníku? 3) Kapličky a kaple – odpisovat? Pokud ano, jak dlouho? Máme vedené na účtu 021 – stavby a oceněné dle znaleckých posudků a některé jsou zapsané v seznamu nemovitých kulturních památek (kód klasifikace 12.73.11 nebo 12.73.51?) a ostatní s kódem klasifikace 24.20.51? Děkuji i za radu ohledně kódu. 4) Seníky zapsané jako nemovitá kulturní památka, evidované na účtu 021 – odpisovat? V některých případech jde pouze o torza seníků převedených do majetku města darovací smlouvou od původních majitelů kvůli budoucí opravě a cena byla stanovena kvalifikovaným odhadem dle ceny za m3 dřeva? Děkujeme.
1. Zkušební provoz je zahájení užívání, je vhodné do majetku zařadit, již zkušebním provozem k opotřebení dochází, TDI bych do ceny před zařazením opravdu dala dohadou 042/389 (nevyfakturované dodávky) , a to dle výše ve smlouvě (máte dobrý nápad). Pak přijetí faktury za TDI již jen 389 MD / 321 D.
2) Rybník je stavba - pokud nevíte datum zařazení, tak dooprávkujete 40% a necháte to datum, které v registru majetku máte. Dobu životnosti odhadněte - např. 150 let?, ve vysvětlivkách jsou uvedeny ve 2152 - nádrže ...
3) Nemovité kulturní památky a církevní stavby se evidují na stavbách (021) a tedy i odpisují, jak správně uvádíte jsou 12.73.51 (doporučuji dle vysvětlivek), souhlas i s 24.20.51. Dobu životnosti dejte delší, 120-150 let.
4) Seníky analogicky 3. Pokud jsou stavbou, tak odpisovat. Pokud jsou zříceninou, tak by se mělo projevit v ocenění. Nemohu poradit, nemohu si udělat představu v jakém jsou stavu jen dle dotazu.
16/11 2011 Nepeněžitý vklad
Obec vkládá nepeněžitý vklad (kanalizaci, ČOV, technologické vybavení ČOV) do obchodní společnosti Vodovody a kanalizace. Vklad byl oceněn znalcem na 41 000 tis., v této hodnotě ho schválila valná hromada obchodní společnosti Vodovody a kanalizace a bude v této výši náš vklad uveden i v OR této společnosti. V majetku obce je však vedeno na účtech 021,022 ve výši přibl. 26 000 tis. (18 000 tis. bylo pořízeno z dotace) Otázka: a) mohu vyřadit z majetku z účtu 021,022 celou částku 26 000 tis. proti účtu 401 nebo musím podíl dotace vyřadit proti účtu 403? b) v jaké výši proúčtuji nepeněžitý vklad obce do společnosti Vodovody a kanalizace na účet 069 a proti jakému účtu. Bude to částka 41 000 tis.? Děkuji.
Účtuje se to takto:
Ocenění - v hodnotě, jak máte v majetku, tedy ve výši 26 mil. Kč - v souladu s §25 zákona o účetnictví - vklad oceňujeme pořizovací cenou.
Předpis závazku z upsaného vkladu ke dni smlouvy o vkladu: 043 MD / 368 D
Úhrada závazku nepeněžním vkladem: 368 MD / 021 D
Dle zápisu do OR zařazení dlouhodobého finančního majetku: 069 MD / 043 D.
Přemýšleli jsme nad tím, jak naložit se 403 , když vložíme majetek, ale protože jej nadále vlastníme (jen v jiné podobě), může dojít i ke změně způsobu využití (snížení vkladu), tak jsme se zatím shodli, že na 403 nechat. A to do doby, než se tím budou odpovědně zabývat předpisy.
Částku 41 mil. bude evidovat společnost, vy nikde.
16/11 2011 dotace a odpisy
Při kategorizaci jsem narazila na problém. V minulosti se zde budoval vodovod a dva vodojemy. V majetku je to vedené zvlášť a každá stavba má svoji hodnotu. Na celou stavbu vodovodu a vodojemů byla poskytnuta dotace. Dohledala jsem smlouvy i celkovou částku dotace, která ale nebyla rozdělená na vodovod a vodojemy. Jakou částku dotace teď mám k jednotlivé stavbě dát? Přepočítat procentem?
Můžete rozdělit procentem, nebo přiřadit celou dotaci k majetku s největší hodnotou, zkoušeli jsme výpočty a vyjde to vždy víceméně nastejno, předpis neřeší. Doporučuji udělat součet majetku, co byl z dotace, zjistit transferový podíl (dotace/majetek celkem) a rozdělit dotaci k jednotlivému identifikovanému majetku, tak aby byl dodržen při poměru dotace/jednotlivý majetek zjištěný "celkový" transferový podíl.
16/11 2011 Zařazení majetku
1. Máme v majetku vodovod, který mám v majetku zaveden zvlášt vodojem, studny, přivaděcí řád , každé má svoje inventární číslo. Na pořízení vodovodu byla poskytnuta dotace. Chci se zeptat, jestli by nebylo lepší celý vodovod zařadit pod jedno inventární číslo z důvodu rozpouštění dotace, ale zase jako by to bylo s kategorizací, když vodojem je 221241, studny 222251 a přivaděcí řád 221211. 2. Ke zvoničce bylo pořízeno elektrické vyzvánění zvonu v hodnotě 50 tis. Kč. O toto vyzvánění jsem povýšila hodnotu zvoničky vedenou na účtě 021, ale to asi bylo špatně, mělo by to být vedeno zvlášt na účtě 022. Mám to přeúčtovat z 021 na 022? Do jaké kategorie mám zařadit elektrické vyzvánění, máme to ještě u dalších zvoniček.
1. Je lepší, když je majetek přesně identifikovaný, dotaci přiřaďte k nejvyšší položce, nebo rozdělte - zkoušeli jsme si příklady, vyjde to víceméně vždy nastejno, když se dotace přidá jen k jednomu majetku v případě, že bylo pořízení z jedné dotace více majetků (předpis neřeší). Doporučuji neslučovat, je to škoda si kazit majetkovou evidenci.
2. Nelze jednoznačně říci, že je chybně přiřadit ke stavbě jako příslušenství věci, ale z hlediska účelu se asi spíš opravdu jedná o technologii (022). Na správnou kategorizaci mám moc málo informací, asi nejspíš něco obecnějšího: 27.90.11 - ÚOS II ?
16/11 2011 půjčka na kanalizaci, úhrady faktur
Získali jsme půjčku od podnikatelské firmy ve výši 7400000,- Kč na kanalizaci. Tyto fin. prostředky nám převedli na náš ZBÚ u KB a.s.. Po té chtěli, abychom si zajistili nový BÚ u ČSOB, kde budou jenom obraty týkající se kanalizace. Částku 7400000,- Jsem převedla na nově vzniklý účet u ČSOB a pak jsem z něho uhradila faktury týkající se kanalizace. A teď nevím, jak co zaúčtovat. Myslím tím příjem půjčky na účet KB, pak převod na BÚ u ČSOB a jak zaúčtovat uhrazené faktury a jak potom zaúčtovat splátky a úroky, které se také budou uhrazovat z BÚ u ČSOB.
Není to nijak těžké. Přijetí půjčky na ZBÚ: 231.xx 8123 MD / 459 D. Účet u ČSOB je pro vás váš další ZBÚ - tedy převod : 262 / 231.xxx 6330 5345 D a příjem na účet u ČSOB 231.yyy 4134 MD / 262 D. Úhrady faktur již klasicky: 321 MD / 231.yy 2321 6121 D. Splátky: 459 MD / 231.yy 8124 D a úroky: 562 MD / 231.yy 2321 5141 D.
15/11 2011 Zrušení dohadu investičního transferu
K datu zařazení majetku do užívání provedeme dohad investičního transferu 388/403. Sestavíme odpisový plán a začneme účtovat o odpisech a časovém rozlišení dotace. Následně obdržíme skutečnou výši dotace, která není ve stejné výši jako dohad. Předpokládá se, že se bude upravovat hodnota účtu 403? V případě, že se hodnota účtu 403 neupravuje, potřebujeme prosím poradit s účetním předpisem zobrazujícím zrušení dohadu. Pokud se hodnota účtu 403 neupravuje, je prosím pro toto účtování opora v účetních předpisech ? Děkuji za odpověď.
Úprava na skutečný transfer, pokud to program dovolí, by byla vhodná. Asi by se toto mělo provést vždy, pokud půjde o významné hodnoty. Pokud by se jednalo řádově o 10 tis. Kč (vhodné nastavit pravidla účetní jednotkou), tak by bylo možné zaúčtovat při vypořádání dotace zápisem: 34X MD / 388 D a +/- 403 a ihned rozpuštění 403 /672 ve výši rozdílu. Ve výsledku časem toto dopadne stejně. V případě, že dodatečně bude snížen transfer při kontrole čerpání dotace, tak již postupujeme dle bodu 4.8. ČUS 708.
15/11 2011 závodní stravování
Zajišťujeme pro zaměstnance stravování v naší příspěvkové organizaci (ZŠ). Protože někteří zaměstnanci se nemohou dostavit ve stanovený čas pro cizí strávníky na oběd, tak by se rádi stravovali někde jinde nebo dostávali stravenky. Je možné zajišťovat stravování pro zaměstnance ve více subjektech, nebo dvojím způsobem? Někde jsem se kdysi dočetla, že to možné není, ale bohužel už nevím v čem to bylo.
Problém je řešen jen pro PO zřizované ÚSC takto:
Problém který popisujete je uveden ve vyhlášce č. 85/2005 Sb. - zde podle § 6 je situace následující - pokud máte vlastní stravovací zařízení, je možno realizovat souběžné stravování náhradním způsobem pouze ve zde uvedených případech:
a) pokud je zde problém se zdravotním stavem zaměstnance (prostě je třeba diabetik a potřebuje speciální stravu)
b) pokud by byl výdej v takovou dobu, kdy si zaměstnanec nemůže jídlo odebrat
c) po dobu, kdy je dané zařízení mimo provoz.
Situaci, kterou popisujete by asi bylo možno pojmout pod tím písm. b) - samozřejmě to musíte být potenciálně schopni prokázat.
U obcí není řešeno právním předpisem (jen zákoník práce) a záleží jen na vntitřní úpravě (kolektivní smlouva apod.). Lze řešit analogicky jako mají PO, ale není nutné.
Jen úvaha:
Je možné zajišťovat stravování zaměstnanců ve více zařízeních i kombinací zajištění v zařízení a stravenek, nevím o předpisu, který by toto zakazoval. Jen v případě, kdy je zajištěno závodní stravování jsou samozřejmě stravenky neefektivní (pro zaměstnavatele dražší), ale to je případ zaměstnanců školy, ne úřadu.V případě úřadu se vlastně jen jedná o záležitost - že nařizuje zaměstnancům do kterého zařízení mají jít jíst )není to charakter závodního stravování). Rozhoduje zaměstnavatel jakou formou zajistí příspěvek na stravování zaměstanců. Pravdou je, že zaměstnavatel je povinnen dát přestávku na stravování, ale může vnitřním předpisem stanovit okruh zaměstnanců, kterých se příspěvek týká (zákoník práce). Není tedy povinný přispívat všem a ve stejné výši.
15/11 2011 TZ a dooprávkování
Dobrý den mám dotaz ohledně technického zhodnocení. Máme v majetku budovu - nebytové prostory, kde je umístěna pošta a kadeřnictví - zařadila jsem 12.74.11 - budovy nebytové ostatní a VII odpis. skupina. Nevím zda je to tak dobře, ale na půlce je pošta a na půlce kadeřnictví. Budova byla zařazena do majetku 2.1.1989 v hodnotě 340.000,- v roce 2003 byla rekonstrukce za 111.000 ,- a v roce 2010 další rekonstrukce za 3.000.000,-. Budovu vedu pod jedním inv. číslem a v majetku mám datumy s technic. zhodnocením zapsány. Jak mám odpisovat? Budu používat rovnoměrný odpis.
Asi se spíš ptáte na dooprávkování. Odpovídám stejně jako na podobné dotazy. Pokud program je schopen akceptovat data zařazení jednotlivých TZ (např. Keo), tak můžete zadat přesně hodnoty a data zařazení TZ a program vypočítá dooprávkování sám. Pokud program bere jen jedno datum zařazení, tak zvolíte dooprávkování ve výši 40% v souladu se vzorem směrnice, kde je uváděno, že v případě, že na majetku bylo v průběhu používání TZ, tak považujeme za majetek, kde neznáme datum zařazení do užívání. Z hlediska odpisování - pokud rovnoměrně, tak odhadněte jako dlouho vám budova při běžné údržbě vydrží a vypočtěte si dle výše dooprávkování celkovou dobu použitelnosti a dejte počet let k rovnoměrnému odpisu. (buď 60% - odhadnu, že vydrží 50 let, výpočet - 50/60*100 (83 let), nebo od data zařazení 1989 - 22 let doprávkování + 50 let = 72 let).
K té kategorizaci, já bych volila to, co je pro obec důležitější - asi pošta - 12.20.13, ale Váš postup nikdo nemůže označit za chybný.
