Dotazy
Neregistrovaní uživatelé mají možnost procházet zodpovězené dotazy, ale nemohou sami dotazy posílat.
Pokud chcete posílat vlastní dotazy, musíte se registrovat, případně se přihlásit.
28/6 2011 Umělecká díla a předměty
Obdrželi jsme fakturu na 2 velkoplošné fotografie. Cena činí 8.160,- a 9.120,-. Ceny jsou včetně autorských práv. Máme tyto fotografie dát na položku 6127 a účet 032? V minulosti byly např.reprodukce obrazů zavedeny na účet 028 nebo pokud byly nižší hodnoty na podrozvahový účet. Měli bychom je převést na účet 032?
Máte na ně autorská práva, na reprodukce obrazů nejsou autorská práva požadována (někdy však také ano). Ty bez autorských práv bych nechala na 028. Fotografie doporučuji a zároveň s Vámi souhlasím - pol. 6127, účet. 032.
28/6 2011 Kategorizace majetku
Prosím o radu, kam zařadit kachlová kamna v hodnotě 70 tis. Kč. Děkuji.
Především je třeba zvážit, zda nemají správně být součástí stavby (budovy). Pokyn D300, ze kterého rámcově pro účetnictví vycházíme, dává kamna jako nedílnou součást stavby. Pak dooručuji přiřazení a přičtení pořizovací ceny k budově, kde jsou kamna umístěna.
Jinak patří do 27.52.12 - Neelektrické spotřebiče převážně pro domácnost (bylo SKP).
27/6 2011 Kategorizace DM
Dobrý den, reaguji na odpověď na dotaz z 24.6.: --------- Kategorizace DM24.06.2011 1. veřejné osvětlení 211292 - IV 2.místní rozhlas-vedení - 222455 - VI 3.autobusové čekárny - 211211 (211219) - VI 4.polní a domovní vjezdy-211211 (211219) -VI ------------ Autobusové čekárny jsem u nás zařadila na 127411 - budovy nebytové ostatní, kdy ve vysvětlivkách v ZT: je uvedeno urbanistické vybavení vč. přístřešků městské hromadné dopravy. To mi přijde více než - síť komunikací v obcích, lesní a polní cesty,napojení komunikací, cest a stezek, křižovatky (vč. mimoúrovňových a okružních), silniční okruhy, vedlejší cesty, stezky pro pěší, stezky cyklistické, náměstí, pěší zóny, chodníky apod. - plochy charakteru pozemních komunikací jako jsou veřejná nezastřešená parkoviště, přístřešky pro nákupní vozíky apod. - odpočívky na místních komunikacích - ostatní zpevněné plochy charakteru pozemních komunikací - odstavné plochy Zahrnuje Také: - nezbytné pevně zabudované konstrukce pro skladování materiálů, které vyžadují zvláštní způsob uskladnění, např. dělící stěny sypkých materiálů, podkladní konstrukce na skládkách - lesní přibližovací cesty Vypadá to, že určitnou věc budeme mít každý zařazenou úplně jinak, ale nemůžeme přeci každou položku s někým (event. Vámi) konzultovat. Stane se něco, když zvolíme jinou odpisovou skupinu s jiným počtem let?
Nestane se vůbec nic. Já se snažím zařadit autobusové zastávky někam do staveb (50 let) - připadá mi životnost autobusové zastávky na 80 let dlouhá, a pak také hlavně vycházím z té podoby zastávek, jak je znám od nás - kovová konstrukce, zastření - vlnitá lepenka. Jestliže však zastávka splňuje více definici budovy - nadzemní stavby, navenek uzavřena obvodovými stěnami a zastřešená, prostorově soustředěna - pak je lepší 127411. Pak je ještě jedna možnost u budov - zastřešená nástupiště - ty se však spíš týkají autobusových nádraží.
27/6 2011 Přefakturace spotřeby plynu
Naše obec hradí zálohy na plyn v NS a po celkovém vyúčtování celou spotřebu plynu přefakturuje nájemci. Nejsme plátci DPH. Zálohy (25 tis. v roce 2010 a 25 tis. v roce 2011)jsem účtovala: 314 / 231 a 502 / 389 .... Vyúčtování (spotřeba 20 tis., přeplatek 30 tis.) jsem zaúčtovala následovně: -502 a 389 / 321 (přepl. a záloha / spotřeba) 321 / 314 (zúčt. zálohy k závazku) - 321 / - 231 3613 5153 (vratka přeplatku) Nyní celou spotřebu potřebuji vyfakturovat nájemci a nevím si s tím rady. Pokud zaúčtuji předpis -502 a 311 na MD, dostanu se na 502 do mínusu! Úhradu od nájemce bych zaúčtovala 231 pol. 2324 / 231 pol. 5354 a 311, přičemž pol. 2324 bych účtovala ve výši záloh 2010 a na 5153 bych zaúčtovala 5 tis. (rozdíl mezi zálohou a spotřebou). Tím by byla 5153 znulována. Dotazy: Je tento postup zaúčtování správný? Můžu se dostat na 502 do mínusu? Děkuji
Ano postup je možný a správný, můžete být na 502 klidně do minusu - účtovala jste dohadu ve výši zálohy, je to dohada, no holt jste se netrefila - tedy spíš se netrefil dodavatel, když si bral tak vysoké zálohy. Ona se 502 časem zase do plusu srovná, nedělejte si s tím starosti.
27/6 2011 Kontokorentní úvěr
Dobrý den, mám dotaz ohledně účtování kontokorentního úvěru. Obec podepsala smlouvu o čerpání na celkových 1.600.000,-Kč. 20.6., následně 21.6. byly proplaceny 2 investiční faktury, další ještě bude následovat a dočerpat se celý úvěr musí do 30.6. Na úvěr byl pořízen bankou jiný účet a proplácí se přímo z něho. Prosím o radu jak účtovat.
Trochu mě mate, že se jedná o kontokorent a zároveň se z něho proplácí a zřídila banka zvláštní účet. Kontokorent je zpravidla sjednán tak, že na ZBÚ můžete jít do minusu. Možná se jedná o běžný dlouhodobý nebo krátkodobý úvěr?
Účtování je jednoduché: 042 MD / 321 D, 321 MD / 281. xx (451 dl.) + RS. Položku 8124 nebo 8113 (kr. nebo dl.) vygeneruje program sám z obratu 281 ( nebo 451 dl). Podrobně je postup účtování popsán v dokumentu ke stažení: 2010 Úvěry a termínové vklady - jsou to dva soubory - 1x výklad a 1x excel s příklady zaúčtování.
27/6 2011 Dětské hřiště
O dětských hřištích bylo napsáno hodně. Rozhodla jsem se o zařazení levnějších herních prvků na 028, dražších na 022, plot 021. Pod třemi herními prvky je úprava povrchu tj. vyhloubení 30 cm a zasypání oblázky. Můžu účtovat jako samostatnou stavbu? Děkuji
Dle definice stavby - veškeré stavební dílo, které vzniká montážní nebo stavební technologií, větší hrací prvky mají většinou charakter stavební truhlářství nebo tesařství, tak by Vám nikdo zařazení větších stavebních prvků do staveb neměl vyčíst - kategorizaci zde doporučuji do IV odpisové skupiny - CZ- CPA / 16.23.19 ; z důvodu kratší doby odpisování. Opravdu je možné i stavby zařadit do klasifikace produkce.
27/6 2011 Dotace na lesy na BÚ - převod na HČ- r.2011
Jak naúčtovat neinv.dotaci od kraje na lesy v r. 2011 a její převod na HČ. Zda-li je tento postup správný. Podobných dotazů bylo sice několikrát v roce 2010, ovšem v letošním roce se dotace nepředepisují. Příjem pol. 4122/348, převod na HČ 348/pol.5341, příjem na HČ 241/672. Nebo příjem pol. 4122/672 AÚ rozpočet, převod do HČ -5341/-672 AÚ rozpočet, příjem do HČ 241/672 AÚ HČ. Děkuji a přeji pěkný den
Jen pro vyjasnění - dotace se předepisují ve chvíli vypořádání, nepředepisují se průtokové dotace a zálohy na dotace. Když jste vy příjemce dotace, i když pro VHČ, tak ji normálně ve VHČ předepište : 346 MD / 672 D. (Mám zkušenosti, že je dotace přes kraj jen posílána, že je to dotace ze SR, proto volím pohledávku 346, jestli je to opravdu přímo dotace od kraje, tak máte účet 348 dobře.)
Pak příjem dotace na ZBÚ jen 4122 MD / 346 D. Přeposlání dotace na účet 241 zápisem:
262 MD / 231 5341 D a příjem na účtu VHČ: 241/262. Uznávám, že výsledek je vlastně s Vašimi návrhy shodný, jen jsem chtěla aby zaúčtování kopírovalo účetní případ.
27/6 2011 Obrat DPH a účtování
Obec nakoupí čísla popisná a známky pro psy, pak je prodává občanům. 1)Mají se tyto výnosy z prodeje započítávat do obratu DPH (nejsme plátci DPH) 2) Jak by měl být účtován výdaj a příjem, (my máme známky pro psy jako náklad k dalšímu prodeji pol 5138 a příjem veden jako výnos pol 1341 a nevedeme známky v zásobách. U č.p.účtujeme náklad k dalšímu prodeji, vedeme č.p. v zásobách a příjem z prodeje zboží 604 pol 2112)
Jak je uvedeno i v minulých dotazech, tak bych obě věci neposuzovala stejně.
Známky na psy od úřadu - evidované, když se pejsek ztratí, jsou zpravidla prodávány jen úřadem - to bych určitě dala do veřejné správy. Lze koupit i jiné známky na pejsky, kde se např. vyrazí adresa a tel., ale ty nejsou na obci evidované při ztrátě psa.
Tedy známky na psi prodávané obcí - ne do obratu, ale je možné je vést jako zboží. Když je vedete jako materiál - tak při nákupu dejte položku 5139.
Na druhou stranu - tabulky s čp. Pokud je může vyrobit a prodat kdokoliv - je to konkurence - tedy ty bych do obratu počítala jako zdanitelné plnění. Myslela jsem, že kdyby bylo pořízení tabulky povinné zakoupit u obce ošetřené vyhlášce, že by se do veřejné správy dalo uznat, ale daňoví poradci jsou opatrní a do zdanitelného plnění toto dávají.
24/6 2011 Prodej plynové přípojky jako součásti stavby
Využívám poslední svůj dotaz a prosím, jak zaúčtovat prodej přípojky plynu k "Brčálníku" plynárnám, která je součástí celé stavby domu. Cenu jsme ve fakturaci z r. 1998 nenašli a plynárny nám za ní dávají 218 tis.Kč./smluvní dohoda/.Mám zaúčtováno 311/646 218 tis.Kč, ale jak to dostanu na 5xx, v jaké výši, když nemohu použít snížení účtu 021 budovu.
Něco by do nákladů jít mělo proti snížení majetku. Co takhle zkusit, zda by někdo (např. z plynáren) neudělal kvalifikovaný odhad pořízení té přípojky v roce 1998? Pak bychom snížili z 021 ve výši kvalifikovaného odhadu zapisem 40% z odhadu na 406, 60% na 553; obojí MD / D 021 (část budovy). Pokud nezískáte kvalifikovaný odhad, tak holt budete mít celý výnos a žádný náklad - není informace, neúčtuji - nedá se nic dělat :o)
24/6 2011 Kategorizace DM
nejsem si jistá se zařazením následujícího DM, prosím o pomoc: 1. veřejné osvětlení 2.místní rozhlas-vedení 3.autobusové čekárny 4.polní a domovní vjezdy
1. veřejné osvětlení 211292 - IV
2.místní rozhlas-vedení - 222455 - VI
3.autobusové čekárny - 211211 (211219) - VI
4.polní a domovní vjezdy-211211 (211219) -VI
Poznámka: 2112 zahrnuje: (vysvětlivky k CZ-CC)
- síť komunikací v obcích, lesní a polní cesty,napojení komunikací, cest a stezek, křižovatky (vč. mimoúrovňových a okružních), silniční okruhy, vedlejší cesty, stezky pro pěší, stezky cyklistické, náměstí, pěší zóny, chodníky apod.
- plochy charakteru pozemních komunikací jako jsou veřejná nezastřešená parkoviště, přístřešky pro nákupní vozíky apod.
- odpočívky na místních komunikacích
- ostatní zpevněné plochy charakteru pozemních komunikací
- odstavné plochy
Zahrnuje Také: - nezbytné pevně zabudované konstrukce pro skladování materiálů, které vyžadují zvláštní způsob uskladnění, např. dělící stěny sypkých materiálů, podkladní konstrukce na skládkách
- lesní přibližovací cesty
23/6 2011 Vztah mezi ÚSC a PO, odpisy a VH PO
Dobrý den, Příspěvková organizace obdržela v minulých letech účelovou investiční dotaci na pořízení dlouhodobého majetku, tato dotace byla částečně poskytnuta přímo z rozpočtu zřizovatele a částečně z ROP-u (Evropské unie). V minulém roce se tato investiční dotace promítla do stavu na účtu 403, který tak ale k 31.12. 2010 zahrnoval nejen dotaci z EU - ale i prostředky z rozpočtu zřizovatele. Současně byly proúčtovány v roce 2010 i odpisy majetku (401/416) s tím, že v poměrné výši (podle podílu investiční dotace na celkové vstupní ceně majetku – investiční dotace v našem případě představovala prakticky 100 % podíl) byl následně snižován stav na účtu 403 (403/401). Vzhledem k tomu, že se od 1.1.2011 již v případě investiční dotace přímo z rozpočtu zřizovatele (tzn. na rozdíl od přijetí investiční dotace od jiného poskytovatele) nepoužívá účet 403 – chceme s ohledem na skutečnost, že se v roce 2010 ještě postupovalo rozdílně, nyní doporučit příspěvkové organizaci odúčtování částky z účtu 403 rovnající se poskytnuté investiční dotaci z rozpočtu zřizovatele a to po zohlednění již proúčtovaných odpisů – a to účetním zápisem 403/401. Může příspěvková organizace postupovat tímto způsobem ? Dále na uvedenou problematiku úzce navazuje řešení odpisů výše uvedeného majetku v roce 2011 a to dle ČÚS 703. ČÚS sice nabývá účinnosti 31.12. 2011 - s odkladem pro příspěvkové organizace v souvislosti pouze se změnou metody k 1.1.2013 a ne s odkladem postupu účtování – kdy postup proúčtování odpisů se u p.o. musí uvést do souladu s ČÚS již 31.12.2011 – tj. k rozvahovému dni. V tomto případě nám vzniká určitý problém a to zejména s ohledem na bod 8. ČÚS, kdy odpisy by měly být ze strany p.o. účtovány 551/08., 401/416, 403/672 – tzn. na rozdíl od postupu v minulém roce přímo do výnosů p.o. – s tím jsou však pro zřizovatele a příspěvkovou organizaci spojené určité komplikace : 1)situaci s takovými odpisy u p.o. jsme na základě zkušeností a doporučení auditora z minulých let zatím jako zřizovatel řešili již v rámci rozpočtu tím způsobem, že příspěvkové organizaci byl ve vztahu k výše uvedenému případu poskytnut příspěvek na odpisy ve výši 100% a následně nařízen odvod z investičního fondu do rozpočtu zřizovatele ve výši částky účelově poskytnutých odpisů – tento postup tak měl neutrální dopad do výsledku hospodaření p.o. (náklad kompenzován výnosem) a současně neutrální dopad na rozpočet města (poskytnutí příspěvku na odpisy - u nás ve výši cca 900 tis.Kč- bez následného odvodu by totiž znamenalo zásadní zatížení rozpočtu města, zdroje na jednotlivé budoucí opravy tohoto majetku ( tj. vlastně pro opětovné zvýšení příspěvku na provoz p.o.) se tak budou muset hledat až v rozpočtech příštích let – doufejme, že s úspěchem – jedná se totiž o majetek se vstupní cenou cca 20 000 tis.Kč) . Na základě ČÚS se nám jako zřizovateli situace mění –vzhledem k postupu účtování (403/672) jsou již vlastně z hlediska VH p.o. odpisy(náklady) kompenzovány výnosy z tohoto proúčtování s neutrálním dopadem do VH p.o. a náš původní výše uvedený postup tak asi ztrácí smysl - tzn. v logice výše uvedených rozpočtových důvodů zřizovatele již bychom vlastně neposkytovali příspěvek na odpisy ke kompenzaci odpisů a ani nenařizovali jako zřizovatel odvod z odpisů. Můžeme se tak nyní jako zřizovatel teoreticky rozhodnout a postupovat ? 2)U příspěvkové organizace současně s novým postupem asi může vzniknout problém při propočtu krytí investičního fondu k 31.12. – kdy může být sice kladný VH (i díky účtování 403/672), ale investiční fond, který bude teď vlastně obsahovat i odpisy dotovaného majetku nemusí být případně krytý a následně dojde při závěrkovém zúčtování jeho nekrytí k dalšímu zvýšení výsledku hospodaření, který pak bude následně předmětem rozdělení do fondu a ukazatelem pro hodnocení hospodaření p.o. Ztrácí tak skutečně VH příspěvkové organizace v tomto případě svou vypovídající schopnost a jak potom vlastně hodnotit hospodaření p.o. ? Nebyl u odpisů vhodnější postup z roku 2010 (403/401) bez vlivu na výnos ? Pokud by to tak totiž mělo být - mám už obavy z vyčísleného výsledku hospodaření této organizace za rok 2011 a toho - jak se to všechno „jednoduše“ vysvětlí a interpretuje při rozborech hospodaření za rok 2011 resp. při projednávání závěrečného účtu 2011. Omlouvám se za poněkud nesourodou konstrukci dotazu, ale je to asi tak trochu dáno situací v oblasti reformy účetnictví. Děkuji za vyjádření.
1. V roce 2010 se neměl snižovat poměrně stav 403/401, to se udělá jednorázově dle CUS 708 až k 31.11.2011 - toto se týká i PO, je to bod 8.4.
O problému s proúčtováním 403/672 u PO víme, na MF jsme k tomu dávali příklady i postup. Byl navržen text úpravy k vyhlášce č. 410/2009 Sb. ohledně výsledkového proúčtování nekrytoého investičního fondu, kdy se proúčtuje výsledkově nenaplněný investiční fond jen ve výši rozdílu : nepokryté odpisy příspěvkem minus 67x ze zaúčtování 403/672. Zatím však není ošetřeno. Z hlediska odvodů z odpisů je to stejné - stačí nařídit odvod ve výši příspěvku a příspěvek na odpisy přiznat snížený o rozpuštění 403/672 - to již bude ve výnosech z časového rozlišení. Při rozhodování jak postupovat u zřizovatele můžete do doby vyřešení předpisy postupovat tak, aby cíl byl stejný jako dosud - odpisy a výnosy ve vtahu k odpisům celkově vliv na VH celkově neutrální.
Jinak Vaše obavy jsou zcela oprávněné, na problematiku MF upozorňujeme, je tam problém i z hlediska přechodných ustanovení vyhlášky, které nebyly dotaženy do CUS. Bohužel, na těchto stránkách nejsou odpovědné osoby za odpovědi zároveň zákonodárci a s ohledem na stav předpisů Vám zatím nemůžeme poradit - není prostě zatím řešení.
23/6 2011 Katagorizace majetku
Dobrý den, mám dotaz, s jakými kódy máme zařadit tento majetek: - kapličky (některé jsou kulturní památky, jiné ne) - pískovcový sloup se sochou - mobilní buňka kovová - vybavená , se sociálních zařízením (vypadlo ze staveb, vysvětlení níže) - autobusová zastávka - podklad z betonu, kovová konstrukce, výplně z plastu - hřbitovní zeď z kamene, omítnutá - kulturní památka. Má při zařazování vliv, jestli se jedná o kulturní památku? 2) Zjistili jsme, že nemáme v majetku některé kapličky, na jaký účet je máme zařadit a v jaké hodnotě. Jedna je kulturní památka, druhá není. Rovněž sloup se sochou není v majetku zařazen, je kulturní památkou, na jaký účet máme zařadit a jaké hodnotě, jestli za korunu nebo nechat udělat znalecký posudek? Dále jsme zjistili, že jeden most kovová konstrukce s živičným povrchem není v naší evidenci a nemůžeme dohledat, zda nám patří. Máme ho vyvěsit na úřední desce jako věc nalezenou a po půl roce zařadit do majetku a v jaké ceně? (Udělat posudek) Děkuji za odpověď.
- kapličky (některé jsou kulturní památky, jiné ne)
- pískovcový sloup se sochou - oboje 127311 - vysvětlení níže , co nejsou kulturní památkou tak jde na 242051
- mobilní buňka kovová - vybavená , se sociálních zařízením - vysvětlení níže
- autobusová zastávka - podklad z betonu, kovová konstrukce, výplně z plastu 211211 (211219) - VI (vysvětlení je u stejného dotazu z 24.6.)
- hřbitovní zeď z kamene, omítnutá - kulturní památka. 127221 (správně 127231 - nevím proč MF tuto klasifikaci neuvedlo - tak volíme nejbližší)
Má při zařazování vliv, jestli se jedná o kulturní památku? Vliv to má z hlediska volby zařazení, jinak ne. Problém je s tím, že MF nenechalo v 1273 všechny klasifikace co tam patří, tak trochu nesmyslně dle vysvětlivek budete muset zařadit kapličky a sloup se sochou, které jsou památkou, mezi hrady a zámky (127311). Také je možné je vést jako kulturní předměty - i když to jsou stavby, tak nemusí být nemovitostí (u těch kapliček je to diskutabilní, u soch bych obhájila snadno) a vést je na 032 a neodpisovat. Připojuji výpis z vysvětlivek CZ-CC:
1273
Historické nebo kulturní památky
Z: - historické nebo chráněné budovy a stavby
jakéhokoliv druhu, které jsou chráněné orgánem státní památkové péče a které jsou evidovány
v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek a nejsou užívány pro jiné účely, např. kostely, chrámy, pomníky, kašny a jiná drobná architektura, chráněné zříceniny, archeologické vykopávky, historické skanzeny, sochy, památníky, umělecká stavební díla apod.
N: - muzea (1262)
- chrámy, kostely používané pro bohoslužby (1272)
- pomníky a jinou drobnou architekturu, která není vedena jako kulturní památka (2420)
- fontány, hydranty a kašny, které nejsou vedeny
jako kulturní památky (2222)
Vysvětlivky k CC- CP:
25.11.10 Kovové montované stavby
Z:- montované (prefabrikované) stavby převážně z kovu, kompletně sestavené (a připravené k použití) nebo nesestavené
- části staveb, sestavené i nesestavené, s charakterem montovaných budov
Těmito stavbami mohou být stavební buňky, přístřešky, skleníky apod., mohou také sloužit jako prodejny.
Tady mám trochu problém s montovanými stavbami z kovů - já jsem je měla v kategorizaci u staveb v VI - MF je však v kategorizaci nemá. Zbývá nám tedy buď zařadit do 25.99.21 - dodržení alespoň základního členění (25) - pak do V ÚOS, nebo obecně mezi stavby 242089 - lepší stavbu jsem nenašla - do budov nepatří. Doporučuji variantu 25.99.21 - kvůli obsahovému dodržení (v souladu s CUS 708, bod 5.2.)
Kapličky, ať jsou nebo nejsou kulturní památkou, rovněž tak sochy je možné ocenit jednou korunou a vést na účtu 032 - měli byste však mít nějaký nabývací titul, alespoň nějaký doklad, že jste s nimi hospodařili apod.
Víte, přemýšlím, proč se snažíte mít všechny kapličky, sochy a třeba i ten most jako majetek obce - ten most může být třeba i státní - proč jej chcete do majetku? Kapličky mohou být třeba i církve, zrovna tak sochy - vy jako obec se o to chcete starat? Opravovat to? Ručit za odpovědnost za škody? S tím nálezným - myslím si, že u mostu a kapliček se řeší jinak - přes katastr - musí se zjistit vlastnictví pozemku, pokud je pozemek pod stavbou váš, tak se řeší formou souhlasného prohlášení - nebo něčím obdobným - nevím jistě. Myslím si, že na stavby vyvěšení nestačí - na drobné ano - jako kříž nebo ta socha - pokud jsou na vašem pozemku, ale na stavby většího rozsahu asi ne - prosím, poraďte se s právníky, zde mi rozum nestačí. Omluva.
23/6 2011 Pracovní neschopnost uvolněného starosty
Chtěli bychom se zeptat, jak postupovat v případě pracovní neschopnosti uvolněné starostky obce. Jedná se o stejný postup jako u zaměstnance? Má nárok na náhradu za prvních 21 dní DPN? a poté na nemocenské dávky vyplácené od OSSZ? Starostka je též poživatelkou invalidního důchodu 3.stupně. Podle jakého předpisu se máme řídit? děkujeme
Odměňování zastupitelů a jeho krácení v době pracovní neschopnosti, případně náhradu řeší zákon o obcích v §74, v odstavci 4.
23/6 2011 Ošatné oddávajícím
Oddávajícím (zastupitelům) a matrikářce je ve mzdě vyplácena částka určená na ošatné, ze které je odváděna daň + ZP + SP. Nemáme na toto zřízený fond, hradíme z rozpočtových prostředků. Jak zaúčtovat? 528/231 3399(6112) p.5179 nebo 521/3399(6112) p.5011(5021) popř. volit § 6171 místo 3399 - matrikářka
Odpa 3399 můžete nechat pro oddávající i pro zaměstnance, správně je položka 5179 dle RS. I když je ve mzdě... Na zdanění položka nemá vliv.
Upřímně - i když použijete 5011,5021 a paragrafy 6112 a 6171 - tak lze také obhájit - nepeněžní plnění - mzda.
Pokud předpis dává více možností - tak si můžeme vybrat.
22/6 2011 Kategorizace dlouhodobého majetku
Dobrý den, chtěla bych poprosit o pomoc se zařazením tohoto majetku: 1)parkovací automaty (účet 022) 2)telefonní budky 3)info panely umístěné na plotě (účet 022) Děkuji a hezký den.
1 )parkovací automaty (účet 022) 28.29.43 (III)
2) telefonní budky 12.41.12 - jsou v budovách, ve vysvětlivkách k CZ-CC, ale 80 let je hodně...,ale zařazeny tam jsou. (VII)
3) info panely umístěné na plotě (účet 022) - lze jen 25.99.29 (IV)
