Dotazy

Neregistrovaní uživatelé mají možnost procházet zodpovězené dotazy, ale nemohou sami dotazy posílat.
Pokud chcete posílat vlastní dotazy, musíte se registrovat, případně se přihlásit.

Rozbalit vše | Sbalit vše

4/1 2011 pohledávka - směnka

Naše obec prodávala pozemky na výstavbu RD, na zasíťování dostala dotaci z FRB - podmínkou bylo zkolaudovat do konce r.2010. Stavebníky byla podepsána směnka na 80.000.- Kč /podíl dotace na 1RD/ splatná 19.12.2010, když nezkolaudují. Jeden stavebník podmínku nesplnil a ani neuhradil smluvenou částku v daném termínu. Požádal obec o splátkový kalendář. Obec mu dne 3.1.2011 poskytla krátkodobou půjčku na úhradu směnky. Směnky jsem vedla na podrozvaze 951 D/ 999 MD. Prosím o radu, jak zaúčtovat tuto pohledávku v r. 2010 a jak v r. 2011 úhradu půjčkou. Děkuji.

Směnka byla podmíněnou pohledávkou do 19.12.2010. K tomuto datu měla být předepsána 31 MD / 646 D. Jestli byla předepsána pohledávka z prodeje pozemku 311/646, tak se pohledávka ze směnky zaúčtuje již jen 312/311. A zároveň by měla být vyřazena z podrozvahy. Úhrada směnky pak klasicky 231 3636 3111 MD/ 312 D.

Půjčka občanovi: 377 MD / 231 3639 6460 D. Splátky půjček 231 2460 (bez odpa) MD / 377 D.

4/1 2011 Označení výdajů UZ

Dobrý den, prosím o vyjádření, zda lze označit UZ výdaje uhrazené v předchozích letech? V roce 2010 jsme obdrželi inv.dotaci na výstavbu kompostárny. V rámci žádosti o platbu dotace jsou zahrnuty faktury z let 2007 a 2008, 2009 a 2010. Vzhledem k tomu, že máme v roce 2010 objem výdajů větší než výše dotace, tak jsme označily UZ výdaje v plné výši, přestože úhrady faktur z let 2007,2008,2009 proběhly již v předchozích letech a nelze je v systému účetnictví již dooznačit. Lze to? Nebo je správné výdaje z předchozích let označit pouze na příslušných dokladech - pouze papírově (protože do účetnictví se již nedostaneme).

Značení UZ ve výdajích povinné není, stačí doplnit fixem, štítkem na doklady, které jsou k určeny k zúčtování dotace. Připadá mi zbytečné označovat UZ výdaje, které nebyly využity k vyúčtování dotace v roce 2010, ale pro výkaznictví to asi možné je. Musíte svůj postup řádně objasnit pro případné kontroly - zdůvodnit, že je to jen pro potřeby výkazů. Opravdu si však myslím, že dávat UZ k výdajům, které nejsou použity pro vyúčtování Vám nic nepřinese, kromě diskusí s kontrolními orgány. 

4/1 2011 investice ve vl.režii

Dobrý den, prosím o radu jak proúčtovat investici ve vlastní režii. Investici jsme pořídili jak dodavatelsky tak vlastními pracovníky a nákupem materiálu. Investici budeme dávat do majetku.

Část majetku pořízená dodavatelsky se účtuje běžně zápisem 042/321. Vlastní výkony - uděláte si vnitřní doklad k aktivaci, kde spočítáte mzdy, odvody - dle výkazu práce odvedené na pořízení DM, dále připočtete přímý materiál. Celkovou hodnotu zaúčtujete 042/624. Jednotlivé náklady 521,524,501 nesnižujete - právě účet výnosu aktivace je jakoby vyrovnání těchto nákladů. Přes rozpočet lze zobrazit zápisem 231 odpa dle účelu položka 6121 D a zároveň 231 stejný odpa jako u výdajů a položka příjmová 2119 MD. Zobrazení přes rozpočet využívám však tehdy, když se jedná o dotační titul, pak dáváme do výdaje k položce 6121 i případně UZNZ. Jinak to není potřeba.  

4/1 2011 Fondy PO

PROSÍM, NEZVEŘEJŇUJTE DOTAZ NA VAŠICH STRÁNKÁCH. DĚKUJI. Naše PO ZŠ vykazuje k 31.12.na účtu: 411 = 4 tis. Kč 413 = 38 416 = 1180 331+336+342 = 798 241 = 1195 sklad potravin = 54 pohledávky = 170 Při kontrole vazby 411+413+416+331+336+342=241 mi vychází velký rozdíl. Pořád se u nás nemůžeme dohodnout. Ale, jestliže má PO prostředky ze SR na prosincové výplaty na BÚ již v prosinci, tak nemá fondy kryty vlastními prostředky. Nebo se mýlím?

Tento výpočet nemá žádný smysl, je to chybně nastavená kontrolní vazba, museli byste započítat všechny pohledávky a závazky (také ale i hospodářský výsledek běžného období, mohla by tady být i 406 či 408) a vlastně žádným předpisem není stanovena povinnost mít kryty fondy vlastními prostředky. Nicméně pokud o tom budeme takto uvažovat, tak se postupně dostáváme do kontrolního mechanismu, že AKTIVA = PASIVA. Pokud se týká fondů, tak skutečně pokud jsou vytvářeny z nákladů (nebo z VH), těžko se můžeme bavit o tom,  že to jsou peníze.

Samozřejmě je vyjímka u 416 - tam pokud není krytý fond, tak se zúčtuje výsledkově.

4/1 2011 Uzavření pokladny k 31.12.2010

Prosím o radu, jak mám postupovat, když jsem si bohužel špatně vysvětlila, že pokladny už se nemusí k 31.12.2010 nulovat a k tomuto datu mám na položce 5182 zůstatky? Odpověď na již zodpovězený dotaz jsem přečetla až dnes a čas už vrátit nemůžu. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Nic se neděje, vynulování pokladny nepožaduje žádný předpis. Stačí zaúčtovat 231 minus položka 5182 a 231 položka 8901 - je to řešení Ing. Přibylové a připadá mi geniální a zcela dostatečné. Je ke stažení zdarma na www.revos-l.cz s názvem Pokladna rozočtového hospodaření.

4/1 2011 cestovné

Dobrý den, jak správně vypočítat místostarostovi cestovné za prosinec 2010, které bude vyplaceno v lednu 2011? Podle vyhlášky s účinnosti 1. 1. 2010 nebo 1. 1. 2011?

Dle vyhlášky platné k datu  zahájení služební cesty nebo dle uskutečnění cest. Tedy spíš dle vyhlášky platné 2010.

4/1 2011 Opravné položky k pohledávkám a plátkový kalendář

Dobrý den, eviduji více pohledávek vzniklých v různých obdobích u jednoho dlužníka. První z nich vyúčtování služeb byla splatná k 31.8.2009. Další vznikaly postupně: nájemné a záloha na služty za 10/2009, za 11/2009, za 12/2009, za 01/2010. Dále pak vodné-stočné splatné 30.6.2010. Na všechny tyto pohledávky byl sjednán dne 5.2.2010 jeden splátkový kalendář. Splátky jsou však tak nízké, že k úplnému zaplacení dojde řádově za 5 roků. Navíc v měsících 09 a 10/2010 dlužník neplatitl a požádál o změnu v tom smyslu, že splátky opět obnoví od 11/2010. V 11/2010 a 12/2010 opět řádně platil. Dotazy: 1. Budou se tvořit opravné položky nebo jsou pohledávky na základě sjednaného spl. kalendáře ve splatnosti? Na semináři krajského úřadu mi bylo řečeno, že splátkový kalendář neposunuje splatnost pohledávek a opravné položky se musí tvořit. 2. Pokud se budou tvořit opr. položky, za pohledávku z roku 2009 se první opravná položka zaúčtuje na účet 406? Děkuji mnohokrát za odpověď.

1. Pokud je sjednán splátkový kalendář, tak se opravdu mění pohledávka po splatnosti na pohledávku splatnou a neměli by se k ní tvořit OP. Horší je, když je sjednáno, že nesplněním jedné splátky se vychází z původní splatnosti - pak se musí do režimu po splatnosti vracet a začít OP tvořit.

Výklad kraje - ve chvíli, kdy jednám s dlužníkem a sjednám splátkový kalendář, je pravděpodobnost vymožení pohledávky mnohem vyšší, než když k tomuto nedojde, a tím zaniká důvod pro tvorbu OP. Z této logiky je třeba na to nahlížet. Hodnota mojí pohledávky se snižuje o OP pro vyjádření, že se již jeví nedobytnou, nemá to jiný smysl. Tvořit OP na pohledávku, která se jeví, že bude uhrazena, nemá žádný informační přínos.

2. Ano.

4/1 2011 stříkačka SDH

Obec vlastní motorovou stříkačku za 31000,- Kč , pořízenou více než před 10-15 lety. Tato se neodepisovala. Nyní ji chceme zmodernizovat na větší výkon. Modernizace (technické zhodnocení?)bude stát 79 000,- Kč. Je to investice či ne? Zůstane stříkačka v majetku do 40.000,- Kč nebo se dostane nad 40.000 Kč.

Správně byste pak měli mít TZ stříkačky na účtu 022 ve výši 79 tis. Kč a stříkačku na účtu 028 ve výši pořizovací ceny. Tedy jeden předmět na dvou účtech - takto je to v souladu s předpisy.

4/1 2011 MŠ-účtování odpisu

Dobrý den, máme dotaz : budovu mateřské školy vedeme v podrozvaze od roku 2010, školka si vede budovu v rozvaze. V roce 2010 si MŠ odepíše částku asi 14.000,- Kč. My jako obec jsme poslali na účet školky částku odpisu (tj.14.000,-) a ptáme se, jak se v mateřské školce zaúčtuje příjem odpisu a pak vlastní odpis?

Školka příjem příspěvku ve výši odpisu - je to součást provozního příspěvku, zaúčtuje 241/672. (348/672 a 241/348).

Odpis bude účtovat takto: 551 MD/081 D a zároveň 401 MD / 416 D - zdroj investičního fondu. Postup je dle ĆÚS 704.  

4/1 2011 leasing

Naše obec na ekonomickou činnost (účtujeme na 241) koupila v prosinci 2010 na leasing (viz. příloha zaslaná dne 28.12.10 na mail paní Schneiderové) traktor a to zejména na lesní a vodní hospodářství. Jedná se mi o to, jak tento leasing účtovat. Na stránkách obec účtuje jsou 3 typy akontací. Potřebovala bych poradit jaký typ zvolit (zřejmě 1). Ale tam je použit účet 232 a my splátky hradíme z účtu 241. Dále bych se chtěla zeptat, pokud je majitelem traktoru leasingová společnost, tak si naše obec nemůže uplatnit DPH celé ještě v roce 2010, ale po jednotlivých leasingových splátkách? Pokud obec není majitelem traktoru, tak si jej nemůže dát až do splacení leasingu do majetku? Tento traktor se obec rozhodla příští rok 2011 využít na prohrnování místních komunikací ( to se ale již netýká EČ). Do konce prosince 2010 jsme ještě měli smlouvu na prohrnování se živnostníkem. Pokud bude traktor využíván jak v EČ, tak i v hlavní činnosti (to jen zrhuba 3 měsíce v roce), tak se musí použít ten obávaný koeficient? Můžete mi prosím poradit jak se vypočítává a jestli by náhodou nešla použít jiná varianta? Ještě jsem se chtěla zeptat jestli náhodou nemá být tento koeficient použit už i při samotném splácení leasingu. Ještě mám dotaz ohledně zakoupení sedadla spolujezdce do traktoru ve výši 3.300Kč. Pokud není traktor majetkem obce, tak ho mám zaúčtovat na účet 028? Děkuji za odpověď

Jedná se o typ akontace - mimořádná splátka. Nárok na odpočet máte ve výši, jak je DPH rozepsáno ve splátkovém kalendáři. Do majetku se dá traktor až po splacení kupní ceny po ukončení leasingu v hodnotě 1 tis. Kč na účet 028. Použije se poměrový výpočet - pro 1-3/2011, lze jej určit dle poměru výkonů traktoru. Novela DPH platí od 1.4.2011 - tam dojde ke změnám u poměrových koeficientů - nemám ještě nastudováno, ozvěte se prosím znovu v dubnu.  Poměr se uplatní při každé splátce leasingu, musíte část nároku krátit již v prvním čtvrtletí 2011. Zaúčtování včetně výpočtu částek posílám druhým mailem.

3/1 2011 FKSP

Ve sbírce zákonů 2010 z 15.12. v částce 133 vyšla změna ve vyhlášce o FKSP - tvorba fondu je 1% z objemu mezd proti původním 2%. Podle paragrafu 1 této vyhlášky se vyhláška na městské úřady nevztahuje - je tomu skutečně tak ?? a pokud si tedy město tvoří fond může stále být tvořen 2% z objemu mezd??

Toto skutečně platilo vždy - vyhláška o FKSP se vztahuje na přípěvkové organizace. V případě obcí jsou fondy zřizovány rozhodnutím zastupitelstva. Stanovení pravidel je skutečně na obci - jsou obce, které například příděl do sociálního fondu řeší v nějaké fixní výši bez přímé vazby na mzdy, někde mají stanoveno určitým procentem z mezd apod. - toto platilo i před novelizací, kterou zmiňujete.

3/1 2011 zaúčtování zálohy el. energie na účetní období 2011

Prosím poradit jak zaúčtovat předpis záloh na el. energii na účetní období 1/2011 a zálohová fa byla vydána 20.12.2010 - zaúčtuji 314/321 a 381/389. Dále Vás prosím o radu jak se účtuje mzda našich zaměstnanců, kteří zhodnocují dlouhodobý majetek (aktivace dlouhodobého majetku), prosím i položku na kterou by se to účtovalo.

O zálohových fakturách by se správně nemělo účtovat na předpisech, o zálohách by se mělo účtovat jen, když jsou zaplaceny , tedy zápisem 314 MD/ a např. 231D. Dělá se to jen v průběhu roku pro dodržení termínu plateb a vazbu na KDF, správně by se k 31.12. měly předepsané a neuhrazené zálohy , které byly např. předepsány 314/321 k 31.12. odúčtovat obráceným zápisem. Zálohy se rovněž časově nerozlišují, zápis 381/389 není dobře, dokonce je úplně zbytečný. Časově se rozlišují jen náklady a výnosy. Např. pokud hradíte zálohu za měsíc prosinec a je určena na spotřebu měsíce prosince, tak můžete časově rozlišit náklady ve výši zálohy zápisem 502/389 - aby se náklad na spotřebu dostal do 12/2010.

Mzda se účtuje vždy jako mzda. Pokud budete zobrazovat aktivaci tak ve výši výpočtu přímých nákladů ( mzdy+ odvody+ materiál - toto vše bude na účtech např. 521,524,501...) si vytvoříte doklad (vnitřní) a  zaúčtuje se jen 042 MD / 624 D. Tedy mzdu i ostatní účtujete na běžných položkách jako u jiných případů, aktivaci účtujeme přes RS jen když má vztah k dotaci, pak se účtuje zápisem na účtech viz výše a zároveň 231 odpa dle účelu pořízení dlouhodobého majetku, pol. 6121 a zároveň 231 odpa stejný jako u výdajů a položka 2119 - opravdu doporučuji jen kvůli proúčtování dotací, jinak je to zbytečné.

3/1 2011 Finanční dar

Paní ředitelka z mateřské školy (námi zřizovaná PO) podepsala darovací smlouvu na částku 10 000 Kč a nevšimla si, že na darovací smlouvě je uvedeno číslo účtu obce. Neivestiční dar tedy přišel 17.12.2010 na účet obce. Prosím o radu, jak takovou situaci vyřešit. V r. 2010 platbu přijmu jako nejasnou platbu, v inventarizaci pak jako závazek. V r. 2011 mám platbu vrátit, nebo je možné tuto částku přeposlat příspěvkové organizaci a jakým způsobem?

Zaúčtujte např. takto: 231 8901 MD / 378 D. Příští rok přepošlete PO zápisem 378 MD / 231 8901 D. Považujeme to za cizí peníze na běžném účtu. Váš dar to není, je to dar jiné organizace, tedy si myslím, že vyjádření přes cizí peníze je zcela přesné :o), to nám snad nikdo nemůže vyčíst. Na tuto skutečnost nemá vliv ani ustanovení zákona č. 250/2000 Sb., že případně PO přijímá majetek pro svého zřizovatele - účtovat o něm však má PO, z hlediska účetnictví to tedy určitě není váš příjem ani výnos.

3/1 2011 Espa a Sporoinvest

Vlastnili jsme akcie fondu ESPA a Sporoinvest u ČS, fond ESPA byl zrušen, peníze nám byly převedeny na účet. Následně jsme nakoupili akcie Sporoinvestu, ale již ne ve stejné výši.

Na každý druh CP byste měli mít vlastní analytiku. Neuvádíte, zda jste vlastnili dlouhodobé (069.xx) nebo krátkdobobé CP (251.xx). Předpokládám, že se jednalo o zajištěný fond ESPA České spořitelny - ten tedy nebyl zrušen, ale ukončen k 31.5.2010 a došlo ke zpětnému odkupu za 100% vklad a výnos dle vývoje akciového indexu. 

Pak účtování takto: vyřazení CP - 561 MD / 069 D (asi 069 - fond byl založen v roce 2005)

Převod peněz z prodeje (ze zpětného odkupu): předpis pohledávky 377 MD/661 D, inkaso - do výše původního vkladu položka 8127, nad původní vklad položka 2149,( pokud ztráta, tak 5149):    231 MD / 377 D, používá se  odpa zpravidla 6310.

Pořízení akcií Sporoinvest: 069.xx (251.xx) MD / 231 8128 (8118) D. Lze i přes předpis,např. 378, ale není nezbytné.  

3/1 2011 rezervní fond PO - ZŠ

Obec je zřizovatelem ZŠ a MŠ. Naše základní škola má k 31.12.2010 hospodářský výsledek ztrátu. Je možné hradit tuto ztrátu z rezervního fondu vytvořeného z minulých let ziskovými hospodářskými výsledky? V zák. 250/2000 Sb., v §30 odst. 3 písm d) je uvedeno "k úhradě své ztráty za předchozí léta", ale v naší ZŠ je to naopak - z předchozích let je zisk odvenený do rezervního fondu a ztráta je za rok 2010.

Je to totéž, necháte ji v roce 2010 ve ztrátě   - v roce 2010 je  VH PO skutečně ztráta a mělo by to být vidět. Kdyby zúčtovala fond do výnosů roku 2010, tak by sice ztrátu neměla, ale je to vlastně manipulace s VH běžného období - to se mi moc nelíbí a vlastně to zákon 250/2000 Sb. ani neumožňuje ( i když se dá využít ustanovení o rozvoji své činnosti).  V roce 2011 zaúčtuje PO: 431 MD / 432 D a  413 MD / 432 D, čímž použije svůj rezervní fond k úhradě své ztráty za předchozí léta, což je plně v souladu s předpisem. Upřímně však dodávám, že manipulací s VH za běžný rok s pomocí zapojení RF v průběhu běžného roku běžně dochází. Někde mají zřizovatelé stanoveno, že lze zapojit RF jen s jejich souhlasem, ale tato povinnost  ze zákona přímo nevyplývá.